# Pferd 82900 Wheel Brush, 3 in dia Brush, 5/8 in W Face, 0.014 in dia Crimped Filament/Wire

**Brand:** [PFERD](https://dev.maxsupplyco.com/brands/PFERD)
**SKU:** MAI60251
**MPN:** 82900
**Price:** $15.92 · in stock
**URL:** https://dev.maxsupplyco.com/product/pferd-82900

## Features

- Crimped brushes provide lighter brushing action and superior finish
- These wheels fit directly onto 2 in dia arbors, without adapters
- Highly flexible, enabling optimal adjustment to workpiece contours
- Designed for individual use in confined areas
- For use on straight grinders

## Specifications

| Spec | Value |
|---|---|
| UPC | 697940829008 |
| Type | Stem Mount |
| Brands | PFERD |
| Wire Type | Crimped |
| Width (in) | 7.1 |
| Height (in) | 4.1 |
| Length (in) | 7.3 |
| Manufacturer | Pferd, Inc |
| Brush Diameter | 3 in |
| Arbor/Shank Size | 1/4 in |
| Package Quantity | 1/Each |
| Standard Approvals | California Provision: WARNING: Cancer and Reproductive Harm - www.P65Warnings.ca.gov/product |
| Wire Rope Diameter | 0.014 in |
| Manufacturer Part Number | 82900 |

## Description

Pferd Wheel Brush, 3 in Brush dia, 5/8 in Face Width, Crimped Filament/Wire Type, 0.014 in Filament/Wire dia, Carbon Steel Fill, 1 in Trim Length, 12000 RPM Maximum, Stem Attachment, 1/4 in Shank dia.

Features

- Crimped brushes provide lighter brushing action and superior finish

- These wheels fit directly onto 2 in dia arbors, without adapters

- Highly flexible, enabling optimal adjustment to workpiece contours

- Designed for individual use in confined areas

- For use on straight grinders
