# Pferd 82511 External Thread Cup Brush, 4 in dia Brush, 5/8-11 Arbor Hole, 0.02 in dia Filament/Wire, Crimped, Carbon Steel Fill

**Brand:** [PFERD](https://dev.maxsupplyco.com/brands/PFERD)
**SKU:** MAI60373
**MPN:** 82511
**Price:** $31.55 · in stock
**URL:** https://dev.maxsupplyco.com/product/pferd-82511

## Features

- Recommended for use on portable power tools to remove paint, burrs and corrosion
- Suitable for use on stationary machines and angle grinders

## Specifications

| Spec | Value |
|---|---|
| UPC | 697940825116 |
| Type | External Thread |
| Brands | PFERD |
| Wire Type | Crimped |
| Width (in) | 5.4 |
| Height (in) | 4.1 |
| Length (in) | 5.5 |
| Manufacturer | Pferd, Inc |
| Brush Diameter | 4 in |
| Overall Length | 5.5 in |
| Arbor/Shank Size | 5/8/2011 |
| Package Quantity | 1/Each |
| Standard Approvals | ANSI B165.1ISO 9001:2015California Provision: WARNING: Cancer and Reproductive Harm - www.P65Warnings.ca.gov/product |
| Wire Rope Diameter | 0.02 in |
| Manufacturer Part Number | 82511 |

## Description

Pferd Cup Brush, External Thread, 4 in Brush dia, 5/8-11 Arbor Hole Size, Crimped Filament/Wire Type, 0.02 in Filament/Wire dia, Carbon Steel Fill, 1-1/4 in Trim Length, 9000 RPM Maximum.

Features

- Recommended for use on portable power tools to remove paint, burrs and corrosion

- Suitable for use on stationary machines and angle grinders
