# Pferd 81127 Medium Face Wheel Brush with (2) 1/2 x 1/4 in Keyways, 8 in dia Brush, 1-1/16 in W Face, 0.012 in dia Crimped Filament/Wire

**Brand:** [PFERD](https://dev.maxsupplyco.com/brands/PFERD)
**SKU:** MAI60588
**MPN:** 81127
**Price:** $70.65 · in stock
**URL:** https://dev.maxsupplyco.com/product/pferd-81127

## Features

- Heavy fill density for more wire points, which means more brushing action and longer life
- Oil tempered, industrial quality wire
- Designed for seamless gang mounting without risk of face plate interference
- Ring and sleeve type construction
- Uniform wire disbursement for optimal balance and finish
- Medium face brushes are designed for medium to heavy duty use either individually or gang mounted
- This design ensures a consistent, seamless surface finish

## Specifications

| Spec | Value |
|---|---|
| UPC | 697940811270 |
| Type | Medium Face |
| Brands | PFERD |
| Wire Type | Crimped |
| Width (in) | 8.8 |
| Height (in) | 2.2 |
| Length (in) | 8.9 |
| Manufacturer | Pferd, Inc |
| Brush Diameter | 8 in |
| Arbor/Shank Size | 2 in |
| Package Quantity | 1/Each |
| Standard Approvals | California Provision: WARNING: Cancer and Reproductive Harm - www.P65Warnings.ca.gov/product |
| Wire Rope Diameter | 0.012 in |
| Manufacturer Part Number | 81127 |

## Description

Pferd Wheel Brush, Medium Face, 8 in Brush dia, 1-1/16 in Face Width, 2 in Arbor Hole Size, Crimped Filament/Wire Type, 0.012 in Filament/Wire dia, Carbon Steel Fill, 1-1/2 in Trim Length, 4500 RPM Maximum, Unthreaded Arbor Attachment.

Features

- Heavy fill density for more wire points, which means more brushing action and longer life

- Oil tempered, industrial quality wire

- Designed for seamless gang mounting without risk of face plate interference

- Ring and sleeve type construction

- Uniform wire disbursement for optimal balance and finish

- Medium face brushes are designed for medium to heavy duty use either individually or gang mounted

- This design ensures a consistent, seamless surface finish
