# Pearl® PV1412XL P2 Pro-V™ Diamond Segmented Blade, 14 in dia Blade, 1/8 in W x 20 mm D Cutting, 1 in Arbor/Shank, Dry/Wet Cutting

**Brand:** [PEARL](https://dev.maxsupplyco.com/brands/PEARL)
**SKU:** ABR23030
**MPN:** PV1412XL
**Price:** $151.64 · in stock
**URL:** https://dev.maxsupplyco.com/product/pearl-pv1412xl

## Features

- Laser welded diamond segments
- High tensile steel core prevents blade wobble and improves durability
- Designed to be used on a variety of materials

## Specifications

| Spec | Value |
|---|---|
| UPC | 662333141234 |
| Brands | PEARL |
| Manufacturer | Pearl Abrasive |
| Cutting Depth | 20 mm |
| Cutting Width | 1/8 in |
| Blade Diameter | 14 in |
| Arbor/Shank Size | 1 in |
| Package Quantity | 1/Each |
| Manufacturer Part Number | PV1412XL |

## Description

Pearl® Diamond Segmented Blade, series: 1 Series, 14 in Blade dia, 1 in, 1/8 in Cutting Width, 20 mm Cutting Depth, Dry/Wet, 12 mm Segment Height, 5400 rpm Maximum, Applicable Materials: Concrete, Reinforced Concrete, Masonry, Brick, Block, Paver Brick, Hard Brick, Refractory Material, Soft Stone and Sand Stone.

Features

- Laser welded diamond segments

- High tensile steel core prevents blade wobble and improves durability

- Designed to be used on a variety of materials
