# Milwaukee® 6121-31A Double Insulated Small Angle Grinder, 5 in dia Wheel, 5/8-11 Arbor/Shank, 120 VAC, Black/Red/Silver

**Brand:** [MILWAUKEE](https://dev.maxsupplyco.com/brands/MILWAUKEE)
**SKU:** 6121-31A-11961
**MPN:** 6121-31A
**Price:** $152.23 · in stock
**URL:** https://dev.maxsupplyco.com/product/milwaukee-6121-31a

## Features

- Powerful 11 A, 11,000 RPM motor provides maximum performance and durability
- AC/DC versatility to be used with AC or DC power supplies
- Long lasting performance - bits are resharpenable
- Tool-free adjustable guard provides quick guard installations and adjustments
- Advanced airflow system maximizes airflow and reduces debris ingress, improving motor life and performance
- Debris baffles - protect internal components by deflecting damaging debris out of the airflow at the intake vents
- External brush doors - reduces service time by providing easy access to brushes
- Trigger grip handle - provides better control, reach and leverage
- Compatible with multiple grinder guards and flanges
- 2-wire cord type
- Metal/plastic housing
- 1.9 hp
- Cutting, surface conditioning and material removal applications

## Specifications

| Spec | Value |
|---|---|
| UPC | 045242241477 |
| Type | Double Insulated Small |
| Color | Black/Red/Silver |
| Speed | 11000 RPM |
| Brands | MILWAUKEE |
| Voltage | 120V AC |
| Includes | Type 27 Guard, Spanner Wrench and Side Handle |
| Warranty | 5 year |
| Width (in) | 18.25 |
| Handle Type | Adjustable/Straight/Side/Trigger Grip |
| Height (in) | 3.31 |
| Length (in) | 15.5937 |
| Manufacturer | Milwaukee Tool |
| Product Type | Kit |
| Wheel Diameter | 5 in |
| Arbor/Shank Size | 5/8-11 |
| Package Quantity | 1/Each |
| Standard Approvals | CSA CertifiedETL ListedUL Listed |
| Manufacturer Part Number | 6121-31A |

## Description

The 11 A 5 in small angle grinder (trigger grip, AC/DC) delivers up to 3X more durability and up to 50% more power than the competition. with a 1,400 MWO motor that powers through the toughest jobs, the 6121-31A is the perfect match for industrial users. AC/DC versatility allows this grinder to be used with AC or DC power supplies. Featuring a 100% tool-free design, this grinder allows the user to change all accessories, including hubbed product, without a wrench. in addition, the tool-free, burst resistant, adjustable guard allows users to make quick guard installations and adjustments.

Features

- Powerful 11 A, 11,000 RPM motor provides maximum performance and durability

- AC/DC versatility to be used with AC or DC power supplies

- Long lasting performance - bits are resharpenable

- Tool-free adjustable guard provides quick guard installations and adjustments

- Advanced airflow system maximizes airflow and reduces debris ingress, improving motor life and performance

- Debris baffles - protect internal components by deflecting damaging debris out of the airflow at the intake vents

- External brush doors - reduces service time by providing easy access to brushes

- Trigger grip handle - provides better control, reach and leverage

- Compatible with multiple grinder guards and flanges

- 2-wire cord type

- Metal/plastic housing

- 1.9 hp

- Cutting, surface conditioning and material removal applications
