# Milwaukee® 6088-31 Double Insulated Large Angle Grinder, 7 in, 9 in dia Wheel, 5/8-11 Arbor/Shank, 120 VAC, Black/Red

**Brand:** [MILWAUKEE](https://dev.maxsupplyco.com/brands/MILWAUKEE)
**SKU:** 6088-31-11961
**MPN:** 6088-31
**Price:** $243.14 · in stock
**URL:** https://dev.maxsupplyco.com/product/milwaukee-6088-31

## Features

- Angled rear and side handles promote natural hand positions and increase user comfort
- 2-finger trigger switch offers convenience for continuous use applications
- 2-in-1 versatility converts to a sander for greater tool utility
- Spiral bevel gearing optimizes performance and durability
- 3-position side handle attaches in 3 locations to maximize user control
- 9 ft 2-wire fixed rubber cord durable construction for longer tool life
- 15 A 4.2 hp motor - high overload protection and power for difficult applications
- 6000 RPM - optimal wheel speed for material removal
- Debris baffles - protect internal components by deflecting damaging debris out of the airflow at the intake vents
- External brush doors - reduces service time by providing easy access to brushes
- Soft-grip main handle - Provides better control and comfort
- Compatible with multiple grinder guards and flanges
- Burst-resistant guard - quickly adjust the guard without a tool
- 7 and 9 in type 27 guard included for added productivity
- 2-wire 8 ft L cord type
- Plastic housing
- Cutting, surface conditioning and material removal applications

## Specifications

| Spec | Value |
|---|---|
| UPC | 045242155897 |
| Type | Double Insulated Large |
| Color | Black/Red |
| Brands | MILWAUKEE |
| Voltage | 120V AC |
| Includes | Flange, Spanner Wrench, 7 in and 9 in Type 27 Grinding Guard |
| Warranty | 5 year |
| Width (in) | 6.93 |
| Handle Type | 3-Position/Angled Rear/Side Grip/Ergonomic |
| Height (in) | 23.82 |
| Length (in) | 19.25 |
| Manufacturer | Milwaukee Tool |
| Product Type | Kit |
| Wheel Diameter | 7 in, 9 in |
| Arbor/Shank Size | 5/8-11 |
| Package Quantity | 1/Each |
| Standard Approvals | UL Listed |
| Manufacturer Part Number | 6088-31 |

## Description

This 7 in/9 in 15 A large angle grinder (non lock-on) delivers performance and durability for the most difficult grinding jobs. The 15 A, 4.2 hp motor provides high overload protection and power for the toughest jobs. The tool-free burst resistant guard allows the user to quickly adjust the guard without the use of a tool. Both a 7 in and 9 in type 27 grinding guard are included for greater productivity.

Features

- Angled rear and side handles promote natural hand positions and increase user comfort

- 2-finger trigger switch offers convenience for continuous use applications

- 2-in-1 versatility converts to a sander for greater tool utility

- Spiral bevel gearing optimizes performance and durability

- 3-position side handle attaches in 3 locations to maximize user control

- 9 ft 2-wire fixed rubber cord durable construction for longer tool life

- 15 A 4.2 hp motor - high overload protection and power for difficult applications

- 6000 RPM - optimal wheel speed for material removal

- Debris baffles - protect internal components by deflecting damaging debris out of the airflow at the intake vents

- External brush doors - reduces service time by providing easy access to brushes

- Soft-grip main handle - Provides better control and comfort

- Compatible with multiple grinder guards and flanges

- Burst-resistant guard - quickly adjust the guard without a tool

- 7 and 9 in type 27 guard included for added productivity

- 2-wire 8 ft L cord type

- Plastic housing

- Cutting, surface conditioning and material removal applications
