# Milwaukee® Shockwave™ 49-66-4502 Magnetic Nut Driver, 1/4 in Drive, Proprietary Steel

**Brand:** [MILWAUKEE](https://dev.maxsupplyco.com/brands/MILWAUKEE)
**SKU:** 49-66-4502-11961
**MPN:** 49-66-4502
**Price:** $4.47 · in stock
**URL:** https://dev.maxsupplyco.com/product/milwaukee-49-66-4502

## Features

- Proprietary steel and heat treat process for maximum strength and durability
- Strong magnetic tip for Secure Grip®
- Color coded band for easy size identification
- Chamfered edge for fastening in tight spaces
- For fastening in tight spaces, drilling and fastening needs and heavy duty impact applications

## Specifications

| Spec | Value |
|---|---|
| UPC | 045242196234 |
| Type | Magnetic |
| Brands | MILWAUKEE |
| Material | Proprietary Steel |
| Drive Size | 1/4 in |
| Shank Type | Hex |
| Width (in) | 1.87 |
| Height (in) | 0.55 |
| Length (in) | 4.74 |
| Manufacturer | Milwaukee Tool |
| Overall Length | 1.875 in |
| Drive/Shank Size | 1/4 in |
| Package Quantity | 1/Each |
| Manufacturer Part Number | 49-66-4502 |

## Description

Milwaukee® Shockwave™ Impact Duty™ magnetic nut drivers are engineered for extreme durability and up to 10X life. Made from proprietary steel and heat treated to control hardness, the Shockwave™ Impact Duty™ magnetic nut drivers feature a powerful magnet allowing for a secure grip and unyielding bit engagement. The bits feature color coded rings for quick and easy size identification and a chamfered edge to allow for fastening in tight spaces. Broadly targeting cordless users, the Shockwave™ Impact Duty™ accessory line is not only ideal for heavy duty impact applications, but delivers a full system solution for all the user's drilling and fastening needs.

Features

- Proprietary steel and heat treat process for maximum strength and durability

- Strong magnetic tip for Secure Grip®

- Color coded band for easy size identification

- Chamfered edge for fastening in tight spaces

- For fastening in tight spaces, drilling and fastening needs and heavy duty impact applications
