# Milwaukee® 48-42-0640 Heavy Duty Jig Saw Blade, 4 in L x 9/32 in W, 10 TPI, High Carbon Steel Cutting Edge, High Carbon Steel Body

**Brand:** [MILWAUKEE](https://dev.maxsupplyco.com/brands/MILWAUKEE)
**SKU:** 48-42-0640-11961
**MPN:** 48-42-0640
**Price:** $2.40 · in stock
**URL:** https://dev.maxsupplyco.com/product/milwaukee-48-42-0640

## Features

- Heavy-duty - advanced construction for long life, even in tough professional applications
- Fast cuts - tooth shape and sharpness facilitate quick, straight cutting in wood
- Versatile - features a universal tang
- Reverse tooth construction prevents top splinters when cutting in wood
- Designed and built to handle heavy-duty jobs

## Specifications

| Spec | Value |
|---|---|
| UPC | 045242137008 |
| Type | Heavy Duty |
| Brands | MILWAUKEE |
| Thickness | 0.2812 in |
| Shank Type | U-Shank |
| Teeth Type | Constant Pitch/Taper Ground |
| Width (in) | 0.2812 |
| Height (in) | 4.63 |
| Length (in) | 4 |
| Manufacturer | Milwaukee Tool |
| Overall Length | 4 in |
| Teeth Per Inch | 10 TPI |
| Drive/Shank Size | 1/4 in |
| Package Quantity | 1/Each |
| Manufacturer Part Number | 48-42-0640 |

## Description

Get professional-grade performance with the Milwaukee® 4 in 10 TPI high carbon steel jig saw blade (5 pk). These blades are designed and built to handle heavy duty jobs. with Milwaukee® attention to blade material and sharpness, this is a reliable general purpose blade for very fast cutting in wood. The blade's reverse tooth construction prevents splintering. This blade has a universal tang and fits Milwaukee® jig saw model 6256-6 and other popular brands.

Features

- Heavy-duty - advanced construction for long life, even in tough professional applications

- Fast cuts - tooth shape and sharpness facilitate quick, straight cutting in wood

- Versatile - features a universal tang

- Reverse tooth construction prevents top splinters when cutting in wood

- Designed and built to handle heavy-duty jobs
