# Milwaukee® Shockwave™ 48-32-5033 3 pc Hex Shank Socket Adapter Set, 1/4 in Male Drive, 1/4 in Female Drive, Steel

**Brand:** [MILWAUKEE](https://dev.maxsupplyco.com/brands/MILWAUKEE)
**SKU:** 48-32-5033-11961
**MPN:** 48-32-5033
**Price:** $10.97 · in stock
**URL:** https://dev.maxsupplyco.com/product/milwaukee-48-32-5033

## Features

- Proprietary steel and heat treat process for maximum strength and durability
- Heavy duty construction for fastening capabilities in all impacts
- Extreme durability
- Up to 10X more life than standard adapters
- Designed for use with Milwaukee® SHOCKWAVE™ magnetic bit tip holders

## Specifications

| Spec | Value |
|---|---|
| UPC | 045242302529 |
| Type | 3-Piece Hex Shank |
| Brands | MILWAUKEE |
| Includes | 1/4 in, 3/8 in and 1/2 in Square Adapters |
| Material | Steel |
| Width (in) | 2.87 |
| Height (in) | 3.87 |
| Length (in) | 1.875 |
| Impact Rated | Yes |
| Manufacturer | Milwaukee Tool |
| Male Drive Size | 1/4 in |
| Package Quantity | 1/Each |
| Female Drive Size | 1/4 in |
| Manufacturer Part Number | 48-32-5033 |

## Description

Milwaukee® Shockwave™ Impact Duty™ insert socket adapters are engineered for extreme durability and up to 10X life. Shockwave™ Impact Duty™ insert socket adapters are made from proprietary steel and heat treated to control hardness.

Features

- Proprietary steel and heat treat process for maximum strength and durability

- Heavy duty construction for fastening capabilities in all impacts

- Extreme durability

- Up to 10X more life than standard adapters

- Designed for use with Milwaukee® SHOCKWAVE™ magnetic bit tip holders
