# Milwaukee® Shockwave™ 48-32-5031 Heavy Duty Impact Duty Socket Adapter, Black Oxide, Hex x Square Drive, 1/4 in Male Drive, 3/8 in Female Drive

**Brand:** [MILWAUKEE](https://dev.maxsupplyco.com/brands/MILWAUKEE)
**SKU:** 48-32-5031-11961
**MPN:** 48-32-5031
**Price:** $4.97 · in stock
**URL:** https://dev.maxsupplyco.com/product/milwaukee-48-32-5031

## Features

- Proprietary steel and heat treat process for maximum strength and durability
- Heavy duty construction for fastening capabilities in all impacts
- Extreme durability
- Up to 10X more life than standard adapters
- Heavy duty impact applications

## Specifications

| Spec | Value |
|---|---|
| UPC | 045242195022 |
| Type | Heavy Duty Impact Duty |
| Brands | MILWAUKEE |
| Material | Proprietary Steel |
| Drive Type | Hex x Square |
| Width (in) | 1.87 |
| Height (in) | 1.04 |
| Length (in) | 4.74 |
| Impact Rated | Yes |
| Manufacturer | Milwaukee Tool |
| Overall Length | 1.875 in |
| Male Drive Size | 1/4 in |
| Package Quantity | 1/Each |
| Female Drive Size | 3/8 in |
| Measurement System | Imperial |
| Manufacturer Part Number | 48-32-5031 |

## Description

Milwaukee® Shockwave™ Socket Adapter, Heavy Duty Impact Duty, Yes Impact Rated, Imperial, Hex x Square Drive, 1/4 in Male Drive, 3/8 in Female Drive, 1-7/8 in Overall Length, Female x Male Adapter, Proprietary Steel, Black Oxide

Features

- Proprietary steel and heat treat process for maximum strength and durability

- Heavy duty construction for fastening capabilities in all impacts

- Extreme durability

- Up to 10X more life than standard adapters

- Heavy duty impact applications
