# Milwaukee® Shockwave™ 48-32-4521 Impact Duty Magnetic Bit Tip Holder, Proprietary Steel

**Brand:** [MILWAUKEE](https://dev.maxsupplyco.com/brands/MILWAUKEE)
**SKU:** TAC20070
**MPN:** 48-32-4521
**Price:** $7.29 · in stock
**URL:** https://dev.maxsupplyco.com/product/milwaukee-48-32-4521

## Features

- Use with Milwaukee® SHOCKWAVE™ Impact Duty™ insert magnetic nut drivers
- 2-piece construction withstands abuse in impact applications
- Proprietary steel and heat treat process for maximum strength and durability
- For use with 1 in insert style driver bits
- Standard with C-Ring locking type

## Specifications

| Spec | Value |
|---|---|
| UPC | 045242324453 |
| Type | Impact Duty Magnetic |
| Brands | MILWAUKEE |
| Diameter | 1-67/77 in |
| Material | Proprietary Steel |
| Warranty | 5 year limited |
| Drive Type | Hex |
| Width (in) | 0.43 |
| Height (in) | 6 |
| Length (in) | 0.43 |
| Manufacturer | Milwaukee Tool |
| Overall Length | 6 in |
| Drive/Shank Size | 1/4 in |
| Package Quantity | 10/Each |
| Manufacturer Part Number | 48-32-4521 |

## Description

Milwaukee® Shockwave™ Impact Duty™ magnetic bit tip holders are engineered for extreme durability and up to 10X life. Made from proprietary steel and heat treated to control hardness, the Shockwave™ Impact Duty™ magnetic bit holders feature a powerful magnet allowing for a secure grip and unyielding bit engagement. The two piece construction of the holders is the optimal assembly for abusive applications. Now use with Milwaukee® Shockwave™ Impact Duty™ 1/4 in, 5/16 in, 3/8 in, 7/16 in and 1/2 in insert magnetic nut drivers.

Features

- Use with Milwaukee® SHOCKWAVE™ Impact Duty™ insert magnetic nut drivers

- 2-piece construction withstands abuse in impact applications

- Proprietary steel and heat treat process for maximum strength and durability

- For use with 1 in insert style driver bits

- Standard with C-Ring locking type
