# Milwaukee® Shockwave™ 48-32-4502 Magnetic Bit Tip Holder, 1/4 in Drive, Steel

**Brand:** [MILWAUKEE](https://dev.maxsupplyco.com/brands/MILWAUKEE)
**SKU:** 48-32-4502-11961
**MPN:** 48-32-4502
**Price:** $5.97 · in stock
**URL:** https://dev.maxsupplyco.com/product/milwaukee-48-32-4502

## Features

- Proprietary steel and heat treat process for maximum strength and durability
- Heavy-duty construction for fastening capabilities in all impacts
- Geometric design provides the shock absorption
- Forged tips for maximum grip
- Strong magnetic tip for Secure Grip®
- 2-piece construction withstands abuse in impact applications
- Standard with C-Ring locking type
- For drilling and fastening needs, heavy duty impact and abusive applications

## Specifications

| Spec | Value |
|---|---|
| UPC | 045242195572 |
| Type | Magnetic |
| Brands | MILWAUKEE |
| Finish | Black Oxide |
| Diameter | 42/97 in |
| Material | Steel |
| Warranty | Limited Lifetime |
| Drive Size | 1/4 in |
| Drive Type | Hex |
| Width (in) | 1.87 |
| Height (in) | 0.47 |
| Length (in) | 5.75 |
| Manufacturer | Milwaukee Tool |
| Overall Length | 2.36 in |
| Drive/Shank Size | 1/4 in |
| Package Quantity | 1/Each |
| Manufacturer Part Number | 48-32-4502 |

## Description

Milwaukee® Shockwave™ Impact Duty™ magnetic bit tip holders are engineered for extreme durability and up to 10X life. Made from proprietary steel and heat treated to control hardness, the Shockwave™ Impact Duty™ magnetic bit holders feature a powerful magnet allowing for a secure grip and unyielding bit engagement. The two piece construction of the holders is the optimal assembly for abusive applications. Now use with Milwaukee® Shockwave™ Impact Duty™ 1/4 in, 5/16 in, 3/8 in, 7/16 in and 1/2 in insert magnetic nut drivers.

Features

- Proprietary steel and heat treat process for maximum strength and durability

- Heavy-duty construction for fastening capabilities in all impacts

- Geometric design provides the shock absorption

- Forged tips for maximum grip

- Strong magnetic tip for Secure Grip®

- 2-piece construction withstands abuse in impact applications

- Standard with C-Ring locking type

- For drilling and fastening needs, heavy duty impact and abusive applications
