# Milwaukee® 48-22-9125 Pro 10 pc Precision Utility Knife Blade with Dispenser, Micro Carbide Metal, Snap-Off, 7 in L x 25 mm W Blade

**Brand:** [MILWAUKEE](https://dev.maxsupplyco.com/brands/MILWAUKEE)
**SKU:** 48-22-9125-11961
**MPN:** 48-22-9125
**Price:** $15.97 · in stock
**URL:** https://dev.maxsupplyco.com/product/milwaukee-48-22-9125

## Features

- Optimized grind angles deliver 50% sharper blade and improved cutting precision
- Micro Carbide dispersed metal delivers 2X longer life than standard carbon blades
- Precision grind process removes the burr from cutting edge for cleaner cuts
- Made in the USA

## Specifications

| Spec | Value |
|---|---|
| UPC | 045242288663 |
| Type | 10-Piece Precision |
| Brands | MILWAUKEE |
| Series | Pro |
| Includes | Blade Storage Case |
| Material | Micro Carbide Metal |
| Thickness | 0.027 in |
| Width (in) | 2.1 |
| Blade Width | 25 mm |
| Height (in) | 7 |
| Length (in) | 0.5 |
| Blade Length | 7 in |
| Manufacturer | Milwaukee Tool |
| Number of Points | 7 |
| Package Quantity | 1/Pack |
| Manufacturer Part Number | 48-22-9125 |

## Description

Milwaukee® Utility Knife Blade, 10 pc Precision, Series: Pro, Snap-off Blade Style, 7 in Blade Length, 25 mm Blade Width, 0.027 in Thickness, 7 Points, Compatible with: Milwaukee® Most Standard Utility Knives, Micro Carbide Metal

Features

- Optimized grind angles deliver 50% sharper blade and improved cutting precision

- Micro Carbide dispersed metal delivers 2X longer life than standard carbon blades

- Precision grind process removes the burr from cutting edge for cleaner cuts

- Made in the USA
