# Milwaukee® 48-22-1952 50 pc Double Ended Utility Knife Blade with Dispenser, Micro Carbide Metal, Hook, Sharp Point, 1-7/8 in L x 3/4 in W Blade

**Brand:** [MILWAUKEE](https://dev.maxsupplyco.com/brands/MILWAUKEE)
**SKU:** 48-22-1952-11961
**MPN:** 48-22-1952
**Price:** $32.97 · in stock
**URL:** https://dev.maxsupplyco.com/product/milwaukee-48-22-1952

## Features

- Optimized grind angles deliver 2X sharper blade and improved cutting precision
- High quality steel for maximum strength in pull cut applications
- Optimized grind angles deliver improved sharpness for less repeat cuts
- Ideal for roofing, carpet, Tyvek®, insulation and other building materials

## Specifications

| Spec | Value |
|---|---|
| UPC | 045242286980 |
| Type | 50-Piece Double Ended |
| Brands | MILWAUKEE |
| Includes | 50 PC Hook Utility Knife Blades |
| Material | Micro Carbide Metal |
| Thickness | 0.025 in |
| Width (in) | 7.25 |
| Blade Width | 3/4 in |
| Height (in) | 1.5 |
| Length (in) | 4 |
| Blade Length | 1-7/8 in |
| Manufacturer | Milwaukee Tool |
| Number of Points | 2 |
| Package Quantity | 1/Each |
| Manufacturer Part Number | 48-22-1952 |

## Description

Milwaukee® Utility Knife Blade, 50 pc Double Ended, Hook Blade Style, Sharp Point Blade Design, 1-7/8 in Blade Length, 3/4 in Blade Width, 0.025 in Thickness, 2 Points, Applicable Materials: Carpet, Insulation and other Building Material, Roofing and Tyvek®, Compatible with: Milwaukee® Most Standard Utility Knives, Micro Carbide Metal

Features

- Optimized grind angles deliver 2X sharper blade and improved cutting precision

- High quality steel for maximum strength in pull cut applications

- Optimized grind angles deliver improved sharpness for less repeat cuts

- Ideal for roofing, carpet, Tyvek®, insulation and other building materials
