# Milwaukee® 48-22-1924 Lineman's Knife with StickWork™ 3-in-1 Ring, 4 in W Fixed/Hawkbill Blade, Stainless Steel Blade, 9-1/2 in OAL

**Brand:** [MILWAUKEE](https://dev.maxsupplyco.com/brands/MILWAUKEE)
**SKU:** 48-22-1924-11961
**MPN:** 48-22-1924
**Price:** $34.97 · in stock
**URL:** https://dev.maxsupplyco.com/product/milwaukee-48-22-1924

## Features

- Stays sharper longer
- StickWork™ 3-in-1 ring
- Compatible with shotgun and universal hot sticks
- Easy to hang
- Durable molded sheath with belt clip
- 6-1/4 in L fits handle size
- For stripping cable, shotgun and universal hot sticks applications

## Specifications

| Spec | Value |
|---|---|
| UPC | 045242532377 |
| Brands | MILWAUKEE |
| Warranty | Limited Lifetime |
| Blade Type | Fixed/Hawkbill |
| Width (in) | 1 |
| Blade Width | 4 in |
| Handle Type | Oversized/Ergonomic |
| Height (in) | 13.98 |
| Length (in) | 9.5 |
| Blade Length | 3-1/4 in |
| Manufacturer | Milwaukee Tool |
| Overall Depth | 4 in |
| Package Quantity | 1/Each |
| Standard Approvals | ARRA CompliantBuy American Act Compliant |
| Manufacturer Part Number | 48-22-1924 |

## Description

Our Lineman's hawkbill knife with StickWork™ 3-in-1 ring has a stainless steel blade that is optimized to stay sharper longer. The power utility knife is ideal for stripping cable. Equipped with the new StickWork™ 3-in-1 ring, the utility knife is compatible with both shotgun and universal style hot sticks. The ring allows you to easily hang the knife for storage. The oversized ergonomic handle is designed for you to comfortably use the utility blade with gloves while a durable, molded knife holster makes it easy for you to carry and store your knife safely.

Features

- Stays sharper longer

- Stick

- Work™ 3-in-1 ring

- Compatible with shotgun and universal hot sticks

- Easy to hang

- Durable molded sheath with belt clip

- 6-1/4 in L fits handle size

- For stripping cable, shotgun and universal hot sticks applications
