# Milwaukee® 48-22-1900 100 pc General Purpose Utility Blade with Dispenser, Micro Carbide Metal, Sharp Point/Straight Edge, 2-3/8 in L x 3/4 in W Blade

**Brand:** [MILWAUKEE](https://dev.maxsupplyco.com/brands/MILWAUKEE)
**SKU:** 48-22-1900-11961
**MPN:** 48-22-1900
**Price:** $20.97 · in stock
**URL:** https://dev.maxsupplyco.com/product/milwaukee-48-22-1900

## Features

- Micro Carbide deposited metal delivers up to 3X longer life than standard carbon blades
- Precision grind process removes the burr from cutting edge for cleaner cuts
- Optimized grind angles deliver improved sharpness for less repeat cuts

## Specifications

| Spec | Value |
|---|---|
| UPC | 045242297610 |
| Type | 100-Piece General Purpose |
| Brands | MILWAUKEE |
| Includes | 100 PC General Purpose Utility Blades |
| Material | Micro Carbide Metal |
| Thickness | 0.025 in |
| Width (in) | 7.25 |
| Blade Width | 3/4 in |
| Height (in) | 1.5 |
| Length (in) | 4 |
| Blade Length | 2-3/8 in |
| Manufacturer | Milwaukee Tool |
| Number of Points | 2 |
| Package Quantity | 1/Each |
| Manufacturer Part Number | 48-22-1900 |

## Description

Milwaukee® Utility Blade, 100 pc General Purpose, Sharp Point/Straight Edge Blade Design, 2-3/8 in Blade Length, 3/4 in Blade Width, 0.025 in Thickness, 2 Points, Compatible with: Milwaukee® Most Standard Utility Knives, Micro Carbide Metal.

Features

- Micro Carbide deposited metal delivers up to 3X longer life than standard carbon blades

- Precision grind process removes the burr from cutting edge for cleaner cuts

- Optimized grind angles deliver improved sharpness for less repeat cuts
