# Milwaukee® 48-22-0012 Compact Hacksaw, 10 in L Bi-Metal Blade, 3 in D Throat

**Brand:** [MILWAUKEE](https://dev.maxsupplyco.com/brands/MILWAUKEE)
**SKU:** 48-22-0012-11961
**MPN:** 48-22-0012
**Price:** $17.97 · in stock
**URL:** https://dev.maxsupplyco.com/product/milwaukee-48-22-0012

## Features

- Tool free blade change - change blades up to 10X faster
- Compact design - ideal for versatile cutting in tight spaces
- Adjustable blade length - easier flush cutting
- Rubber over mold grip - increased comfort
- Cutting copper tubing, metal bolts and small PVC applications

## Specifications

| Spec | Value |
|---|---|
| UPC | 045242204571 |
| Type | Compact |
| Brands | MILWAUKEE |
| Warranty | Limited Lifetime |
| Width (in) | 17.13 |
| Blade Width | 1/2 in |
| Handle Type | Ergonomic/Comfort Grip |
| Height (in) | 1.26 |
| Length (in) | 5.52 |
| Blade Length | 10 in |
| Manufacturer | Milwaukee Tool |
| Overall Length | 12.5 in |
| Teeth Per Inch | 14 TPI |
| Package Quantity | 1/Each |
| Material Application | Copper Tubing, Metal Bolts and Small PVC |
| Manufacturer Part Number | 48-22-0012 |

## Description

Milwaukee® Hacksaw, Compact, 10 in Blade Length, 1/2 in Blade Width, Bi-Metal Blade, 3 in Throat Depth, 14 TPI, 12-1/2 in Overall Length, Metallic Frame, Ergonomic/Rubber Overmolded Grip Handle, Copper Tubing, Metal Bolts and Small PVC Material Application

Features

- Tool free blade change - change blades up to 10X faster

- Compact design - ideal for versatile cutting in tight spaces

- Adjustable blade length - easier flush cutting

- Rubber over mold grip - increased comfort

- Cutting copper tubing, metal bolts and small PVC applications
