# Milwaukee® 48-03-4405 Shockwave™ Heavy Duty Socket Adapter, Hex x Square Drive, 3/8 in Male Drive, 1/4 in Female Drive

**Brand:** [MILWAUKEE](https://dev.maxsupplyco.com/brands/MILWAUKEE)
**SKU:** 48-03-4405-11961
**MPN:** 48-03-4405
**Price:** $17.47 · in stock
**URL:** https://dev.maxsupplyco.com/product/milwaukee-48-03-4405

## Features

- Proprietary steel and heat treat process for maximum strength and durability
- Heavy duty construction for fastening capabilities in all impacts
- EXTreme™ durability
- Up to 10x life
- Heavy duty impact applications

## Specifications

| Spec | Value |
|---|---|
| UPC | 045242195008 |
| Type | Heavy Duty Impact Duty |
| Brands | MILWAUKEE |
| Material | Proprietary Steel |
| Drive Type | Hex x Square |
| Width (in) | 2.87 |
| Height (in) | 1.1 |
| Length (in) | 3.87 |
| Impact Rated | Yes |
| Manufacturer | Milwaukee Tool |
| Overall Length | 1.875 in |
| Male Drive Size | 3/8 in |
| Package Quantity | 1/Each |
| Female Drive Size | 1/4 in |
| Measurement System | Imperial |
| Manufacturer Part Number | 48-03-4405 |

## Description

Milwaukee® Shockwave™ Socket Adapter, Heavy Duty Impact Duty, Impact Rated, Imperial, Hex x Square Drive, 3/8 in Male Drive, 1/4 in Female Drive, 1-7/8 in Overall Length, Female x Male Adapter, Proprietary Steel.

Features

- Proprietary steel and heat treat process for maximum strength and durability

- Heavy duty construction for fastening capabilities in all impacts

- EXTreme™ durability

- Up to 10x life

- Heavy duty impact applications
