# Milwaukee® 2457-21 Double Insulated Cordless Ratchet Kit, 3/8 in Drive, 35 ft-lb Torque, 0 to 250 RPM Speed, 12 VDC

**Brand:** [MILWAUKEE](https://dev.maxsupplyco.com/brands/MILWAUKEE)
**SKU:** TEL21395
**MPN:** 2457-21
**Price:** $219 · in stock
**URL:** https://dev.maxsupplyco.com/product/milwaukee-2457-21

## Features

- Powerful 12 V motor delivers up to 35 ft-lb of torque
- Superior fastening speed produces 250 RPM with variable speed trigger for greater control
- Redlithium™ battery technology - superior pack construction, electronics and performance deliver more work per charge and more work over pack life than nay battery on the market
- Redlink™ intelligence - provides optimized performance and overload protection using total system communication between tool, battery and charger
- On-board FUEL™ gauge - displays remaining run-time
- Built-in LED light - illuminates work area and tight dark spaces
- Reinforced steel housing for added durability and strong cranking forces

## Specifications

| Spec | Value |
|---|---|
| UPC | 045242257584 |
| Type | Double Insulated |
| Speed | 0 to 250 RPM |
| Brands | MILWAUKEE |
| Voltage | 12V DC |
| Includes | 2456-20 M12™ 1/4 in Cordless Lithium-Ion Ratchet, 48-11-2401 M12™ REDLITHIUM™ Battery, 48-59-2401 M12™ Lithium-Ion Battery Charger and Carrying Case |
| Warranty | 5 year |
| Drive Size | 3/8 in |
| Drive Type | Hex |
| Width (in) | 9.06 |
| Handle Type | Pistol Grip |
| Height (in) | 4.02 |
| Length (in) | 13.31 |
| Battery Type | Lithium-Ion |
| Manufacturer | Milwaukee Tool |
| Product Type | Kit |
| Overall Length | 10.75 in |
| Battery Capacity | 1.5 Ah |
| Package Quantity | 1/Each |
| Standard Approvals | CSA CertifiedETL ListedUL Listed |
| Manufacturer Part Number | 2457-21 |
| Maximum Operating Torque | 35 ft-lb |

## Description

Choose the sub-compact ratchet with best-in-class power, speed and durability. The M12™ cordless 1/4 in Lithium-Ion ratchet is the ideal tool for auto mechanics, maintenance and repair professionals looking for maximum performance and productivity in a subcompact cordless tool. It utilizes a powerful 12 V motor to produce up to 30 ft-lb of torque and 250 RPM giving users the power and speed of a pneumatic ratchet without the air hose. It's powered by the M12™ Redlithium™ battery pack, which delivers more work per charge and more work over pack life than the competitors, as well as best-in-class performance in extreme jobsite conditions at just 10-3/4 in L and 1.9 lb, the ratchet is tool belt portable and features a 3/4 in low-profile head design for work in the tightest of spaces and engine bays. The variable speed metal trigger and reinforced steel housing provide maximum control and durability with any application.

Features

- Powerful 12 V motor delivers up to 35 ft-lb of torque

- Superior fastening speed produces 250 RPM with variable speed trigger for greater control

- Redlithium™ battery technology - superior pack construction, electronics and performance deliver more work per charge and more work over pack life than nay battery on the market

- Redlink™ intelligence - provides optimized performance and overload protection using total system communication between tool, battery and charger

- On-board FUEL™ gauge - displays remaining run-time

- Built-in LED light - illuminates work area and tight dark spaces

- Reinforced steel housing for added durability and strong cranking forces
