# Metabo® US602205550 SSW 18 LTX Brushless Cordless Impact Wrench Kit with Coolant Through, 1/2 in Square Drive, 18 VDC

**Brand:** [METABO](https://dev.maxsupplyco.com/brands/METABO)
**SKU:** TEL11340
**MPN:** US602205550
**Price:** $474.98 · in stock
**URL:** https://dev.maxsupplyco.com/product/metabo-us602205550

## Features

- Unique Metabo® brushless motor for quick work progress and highest efficiency for any application
- Overload protection, protects the motor from overheating
- High torque accompanied by an exceptionally compact design
- High torque machine with low kick back torque
- Twelve speed/torque levels for a wide range of applications
- Integrated work light for illumination of the work area
- Robust die-cast aluminum gear housing for optimum heat dissipation and durability
- With handy belt hook, can be fixed either on the right or left side
- Ultra-M technology for highest performance, gentle efficient charging, optimum energy utilization and long service life

## Specifications

| Spec | Value |
|---|---|
| UPC | 662911601211 |
| Type | Brushless |
| Speed | 0 to 2150 rpm |
| Brands | METABO |
| Series | SSW 18 LTX |
| Voltage | 18V DC |
| Drive Size | 1/2 in |
| Drive Type | Square |
| Width (in) | 3.22 |
| Handle Type | Pistol Grip |
| Height (in) | 8.063 |
| Length (in) | 6.625 |
| Battery Type | Lithium-Ion |
| Manufacturer | Metabo HPT |
| Product Type | Kit |
| Battery Capacity | 5.5 Ah |
| Package Quantity | 1/Each |
| Manufacturer Part Number | US602205550 |
| Maximum Operating Torque | 295 ft-lb |

## Description

Metabo® Cordless Impact Wrench Kit, Brushless, series: SSW 18 LTX, Square Drive, 1/2 in Drive, 4250 bpm Blows per Minute, 295 ft-lb Torque, 0 to 2150 rpm Speed, 18 VDC, Lithium-Ion Battery, 5.5 Ah Battery, Pistol Grip Handle, 6.625 in L x 3.22 in W x 8.063 in H Dimensions.

Features

- Unique Metabo® brushless motor for quick work progress and highest efficiency for any application

- Overload protection, protects the motor from overheating

- High torque accompanied by an exceptionally compact design

- High torque machine with low kick back torque

- Twelve speed/torque levels for a wide range of applications

- Integrated work light for illumination of the work area

- Robust die-cast aluminum gear housing for optimum heat dissipation and durability

- With handy belt hook, can be fixed either on the right or left side

- Ultra-M technology for highest performance, gentle efficient charging, optimum energy utilization and long service life
