# Metabo® 655346000 Original Slicer® Flexible General Purpose Depressed Center Wheel, 4-1/2 in dia x 0.045 in Thick, A60TZ Grit

**Brand:** [METABO](https://dev.maxsupplyco.com/brands/METABO)
**SKU:** 655346000-11905
**MPN:** 655346000
**Price:** $1.18 · in stock
**URL:** https://dev.maxsupplyco.com/product/metabo-655346000

## Features

- Extremely fast rate of cut
- Good wheel life
- Flexibility for flush cutting

## Specifications

| Spec | Value |
|---|---|
| UPC | 662911300954 |
| Type | Type 27 Flexible General Purpose |
| Grade | Medium |
| Brands | METABO |
| Diameter | 4-1/2 in |
| Thickness | 0.045 in |
| Manufacturer | Metabo HPT |
| Arbor/Shank Size | 7/8 in |
| Package Quantity | 50/Each |
| Standard Approvals | ANSI B7.1OSHA Standard |
| Manufacturer Part Number | 655346000 |

## Description

Metabo® Depressed Center Wheel, Type 27 Flexible General Purpose, series: Original Slicer®, 4-1/2 in dia, 0.045 in Thickness, 7/8 in, A60Tz Grit, Medium Grade, Aluminum Oxide Abrasive, 13300 rpm Maximum, Resin/Resinoid Bond, Applicable Materials: Steel, Stainless Steel and Ferrous Metals. The Quality of Cutting and Grinding Wheels Depends on Several Factors, The Grain (Size, Shape and Quality) Determines How Aggressive a Wheel is. The Right Mix of Bonding Resins, Additives and Fiberglass Reinforcement Determines The Wheel Life. Metabo® Cutting and Grinding Wheels are Designed and Manufactured in Accordance with Our Most Stringent Specifications So That They, in Combination with Our Power Tools, Achieve The Best Performance and Productivity, Saving Time and Money.

Features

- Extremely fast rate of cut

- Good wheel life

- Flexibility for flush cutting
