# Metabo® 655213000 Wire End Brush, 1 in, Knot, 0.02 in, Carbon Steel Fill

**Brand:** [METABO](https://dev.maxsupplyco.com/brands/METABO)
**SKU:** 655213000-11905
**MPN:** 655213000
**Price:** $13.38 · in stock
**URL:** https://dev.maxsupplyco.com/product/metabo-655213000

## Features

- High quality wire end brushes for steel and stainless steel

## Specifications

| Spec | Value |
|---|---|
| UPC | 662911552131 |
| Brands | METABO |
| Wire Type | Knot |
| Manufacturer | Metabo HPT |
| Brush Diameter | 1 in |
| Shank Diameter | 1/4 in |
| Package Quantity | 1/Each |
| Wire Rope Diameter | 0.02 in |
| Manufacturer Part Number | 655213000 |

## Description

Metabo® Wire End Brush, 1 in dia Brush, 1/4 in Shank dia, Knot Filament/Wire Type, 0.02 in Filament/Wire dia, Carbon Steel Fill, 22000 rpm Maximum.

Features

- High quality wire end brushes for steel and stainless steel
