# Metabo® 616739000 Flexiamant Super Offset Depressed Center Wheel, 115 mm dia x 6 mm Thick, 22.23 mm Center Hole

**Brand:** [METABO](https://dev.maxsupplyco.com/brands/METABO)
**SKU:** ABR40120
**MPN:** 616739000
**Price:** $1.93 · in stock
**URL:** https://dev.maxsupplyco.com/product/metabo-616739000

## Features

- Special disc for processing stainless steels
- Low in iron and sulfur <0.1%
- Soft hardness
- Very good cutting output with good tool life
- 80 m/s maximum working speed

## Specifications

| Spec | Value |
|---|---|
| Type | Offset |
| Grade | Medium |
| Brands | METABO |
| Diameter | 115 mm |
| Thickness | 6 mm |
| Width (in) | 4.5195 |
| Height (in) | 0.393 |
| Length (in) | 4.52 |
| Manufacturer | Metabo HPT |
| Arbor/Shank Size | 22.23 mm |
| Package Quantity | 25/Each |
| Manufacturer Part Number | 616739000 |

## Description

Metabo® Flexiamant Super Depressed Center Wheel, offset, 115 mm Wheel dia, 6 mm Wheel Thickness, 22.23 mm Center Hole, Arbor Connector, A36O Grit, Medium Grade, Aluminum Oxide Abrasive, Wheel Type Number: Type 27, 13300 rpm Maximum, Resin Bond, Applicable Materials: Ferrous Metals and Stainless Steel, Wheel Hardness: O, Yes Reinforced.

Features

- Special disc for processing stainless steels

- Low in iron and sulfur <0.1%

- Soft hardness

- Very good cutting output with good tool life

- 80 m/s maximum working speed
