# Metabo® 616732000 Original Heavy Duty Cut-Off Wheel, 5 in dia x 3/32 in Thick, 7/8 in Center Hole, 30 Grit

**Brand:** [METABO](https://dev.maxsupplyco.com/brands/METABO)
**SKU:** ABR40270
**MPN:** 616732000
**Price:** $2.30 · in stock
**URL:** https://dev.maxsupplyco.com/product/metabo-616732000

## Features

- Universal disc for complete metal processing
- Medium hardness
- High cutting output with good tool life
- Uniform in cutting output and tool life
- Maximum working speed 80 m/s
- Very fast rate of cut
- Good wheel life

## Specifications

| Spec | Value |
|---|---|
| UPC | 662911167380 |
| Type | Type 1 |
| Grade | Coarse |
| Brands | METABO |
| Diameter | 5 in |
| Thickness | 3/32 in |
| Width (in) | 4.9125 |
| Length (in) | 4.91 |
| Manufacturer | Metabo HPT |
| Arbor/Shank Size | 7/8 in |
| Package Quantity | 25/Each |
| Manufacturer Part Number | 616732000 |

## Description

Metabo® Cut-off Wheel, Heavy Duty, series: Original, 5 in Wheel dia, 3/32 in Wheel Thickness, 7/8 in Center Hole, 30 Grit, Medium Grade, Aluminum Oxide Abrasive, 12300 rpm Maximum, Resin Bond, Applicable Materials: Steel, Stainless Steel and Ferrous Metals, Wheel Type Number: Type 1, Wheel Hardness: R.

Features

- Universal disc for complete metal processing

- Medium hardness

- High cutting output with good tool life

- Uniform in cutting output and tool life

- Maximum working speed 80 m/s

- Very fast rate of cut

- Good wheel life
