# Metabo® 616726000 Flexiamant Original Grinding® General Purpose Depressed Center Wheel, 4-1/2 in dia x 1/4 in Thick, 7/8 in Hole

**Brand:** [METABO](https://dev.maxsupplyco.com/brands/METABO)
**SKU:** ABR40020
**MPN:** 616726000
**Price:** $1.48 · in stock
**URL:** https://dev.maxsupplyco.com/product/metabo-616726000

## Features

- Universal disc for all metal processing requirements
- Medium hardness
- High cutting output with good tool life
- 80 m/s maximum working speed
- Maximum working speed 80 m/s

## Specifications

| Spec | Value |
|---|---|
| UPC | 662911167267 |
| Grade | Coarse |
| Brands | METABO |
| Diameter | 4-1/2 in |
| Thickness | 1/4 in |
| Width (in) | 4.5195 |
| Height (in) | 0.432 |
| Length (in) | 4.52 |
| Manufacturer | Metabo HPT |
| Arbor/Shank Size | 7/8 in |
| Package Quantity | 1/Each |
| Manufacturer Part Number | 616726000 |

## Description

Metabo® Flexiamant Depressed Center Wheel, General Purpose, series: Original Grinding®, 4-1/2 in Wheel dia, 1/4 in Wheel Thickness, 7/8 in Center Hole, Arbor Connector, A24N Grit, Coarse Grade, Aluminum Oxide Abrasive, Wheel Type Number: Type 27, 13300 rpm Maximum, Resin Bond, Applicable Materials: Steel and Ferrous Metals, Wheel Hardness: N, Yes Reinforced.

Features

- Universal disc for all metal processing requirements

- Medium hardness

- High cutting output with good tool life

- 80 m/s maximum working speed

- Maximum working speed 80 m/s
