# Metabo® 616554000 Flexiamant Original Grinding® GP Depressed Center Wheel, 6 in dia x 1/4 in Thick, 7/8 in Center Hole

**Brand:** [METABO](https://dev.maxsupplyco.com/brands/METABO)
**SKU:** ABR40274
**MPN:** 616554000
**Price:** $3.23 · in stock
**URL:** https://dev.maxsupplyco.com/product/metabo-616554000

## Features

- Universal disc for all metal processing requirements
- Medium hardness
- High cutting output with good tool life
- 80 m/s maximum working speed
- Maximum working speed 80 m/s

## Specifications

| Spec | Value |
|---|---|
| UPC | 662911165546 |
| Grade | Coarse |
| Brands | METABO |
| Diameter | 6 in |
| Thickness | 1/4 in |
| Width (in) | 5.895 |
| Height (in) | 0.432 |
| Length (in) | 5.895 |
| Manufacturer | Metabo HPT |
| Arbor/Shank Size | 7/8 in |
| Package Quantity | 25/Each |
| Manufacturer Part Number | 616554000 |

## Description

Metabo® Flexiamant Depressed Center Wheel, General Purpose, series: Original Grinding®, 6 in Wheel dia, 1/4 in Wheel Thickness, 7/8 in Center Hole, Arbor Connector, A24N Grit, Coarse Grade, Aluminum Oxide Abrasive, Wheel Type Number: Type 27, 10200 rpm Maximum, Resin Bond, Applicable Materials: Steel and Ferrous Metals, Wheel Hardness: N, Yes Reinforced.

Features

- Universal disc for all metal processing requirements

- Medium hardness

- High cutting output with good tool life

- 80 m/s maximum working speed

- Maximum working speed 80 m/s
