# Metabo® 616307000 Original Grinding® Long Life GP Depressed Center Wheel, 4-1/2 in dia x 1/4 in Thick, 7/8 in Center Hole

**Brand:** [METABO](https://dev.maxsupplyco.com/brands/METABO)
**SKU:** ABR40040
**MPN:** 616307000
**Price:** $1.52 · in stock
**URL:** https://dev.maxsupplyco.com/product/metabo-616307000

## Features

- High stock removal
- Long wheel life

## Specifications

| Spec | Value |
|---|---|
| Type | General Purpose |
| Grade | Coarse |
| Brands | METABO |
| Diameter | 4-1/2 in |
| Thickness | 1/4 in |
| Manufacturer | Metabo HPT |
| Arbor/Shank Size | 7/8 in |
| Package Quantity | 1/Each |
| Manufacturer Part Number | 616307000 |

## Description

Metabo® Depressed Center Wheel, General Purpose, series: Original Grinding® Long Life, 4-1/2 in Wheel dia, 1/4 in Wheel Thickness, 7/8 in Center Hole, Arbor Connector, A24R Grit, Coarse Grade, Aluminum Oxide Abrasive, Wheel Type Number: Type 27, 13300 rpm Maximum, Resin Bond, Applicable Materials: Steel and Ferrous Metals, Wheel Hardness: R, Black Wheel, Yes Reinforced.

Features

- High stock removal

- Long wheel life
