# Metabo® 616140000 Original Heavy Duty Cut-Off Wheel, 14 in dia x 1/8 in Thick, 20 mm Center Hole, 24 Grit, Aluminum Oxide Abrasive

**Brand:** [METABO](https://dev.maxsupplyco.com/brands/METABO)
**SKU:** ABR40485
**MPN:** 616140000
**Price:** $9.46 · in stock
**URL:** https://dev.maxsupplyco.com/product/metabo-616140000

## Features

- Fast rate of cut
- Good wheel life

## Specifications

| Spec | Value |
|---|---|
| UPC | 066291116140 |
| Type | Type 1 High Speed General Purpose |
| Grade | Coarse |
| Brands | METABO |
| Diameter | 14 in |
| Thickness | 1/8 in |
| Manufacturer | Metabo HPT |
| Arbor/Shank Size | 20 mm |
| Package Quantity | 1/Each |
| Manufacturer Part Number | 616140000 |

## Description

Metabo® Cut-off Wheel, Heavy Duty, series: Original, 14 in Wheel dia, 1/8 in Wheel Thickness, 20 mm Center Hole, 24 Grit, Coarse Grade, Aluminum Oxide Abrasive, 5460 rpm Maximum, Resin Bond, Applicable Materials: Steel and Ferrous Metals, Wheel Type Number: Type 1, Wheel Hardness: N, For Use with: High Speed Saws.

Features

- Fast rate of cut

- Good wheel life
