# Metabo® 616137000 Original Heavy Duty Cut-Off Wheel, 12 in dia x 1/8 in Thick, 1 in Center Hole, 24 Grit, Aluminum Oxide Abrasive

**Brand:** [METABO](https://dev.maxsupplyco.com/brands/METABO)
**SKU:** ABR40420
**MPN:** 616137000
**Price:** $6.74 · in stock
**URL:** https://dev.maxsupplyco.com/product/metabo-616137000

## Features

- Fast rate of cut
- Good wheel life

## Specifications

| Spec | Value |
|---|---|
| UPC | 662911301869 |
| Type | Type 1 High Speed General Purpose |
| Grade | Coarse |
| Brands | METABO |
| Diameter | 12 in |
| Thickness | 1/8 in |
| Width (in) | 11.79 |
| Length (in) | 11.79 |
| Manufacturer | Metabo HPT |
| Arbor/Shank Size | 1 in |
| Package Quantity | 1/Each |
| Manufacturer Part Number | 616137000 |

## Description

Metabo® Cut-off Wheel, Heavy Duty, series: Original, 12 in Wheel dia, 1/8 in Wheel Thickness, 1 in Center Hole, 24 Grit, Coarse Grade, Aluminum Oxide Abrasive, 6400 rpm Maximum, Resin Bond, Applicable Materials: Steel and Ferrous Metals, Wheel Type Number: Type 1, Wheel Hardness: N, For Use with: High Speed Saws.

Features

- Fast rate of cut

- Good wheel life
