# Metabo® 613060420 Flat Head Electric Angle Grinder, 5 in dia Wheel, 5/8-11 UNC Arbor/Shank, 110 to 120 VAC

**Brand:** [METABO](https://dev.maxsupplyco.com/brands/METABO)
**SKU:** TEL11265
**MPN:** 613060420
**Price:** $249 · in stock
**URL:** https://dev.maxsupplyco.com/product/metabo-613060420

## Features

- Most compact flat head angle grinder for working at acute angles down to 43°
- Particularly developed for the removal of weld slag, rust or paint in narrow frame constructions and for working in tight spaces
- Metabo® long life motor with patented dust protection for long service life
- Constamatic (C)-Full wave electronics, fast work progress by means of almost constant speed under load
- Metabo® quick for tool free disc change by means of a quick locking nut
- Tool free adjustable guard, twist proof
- Electronic safety shutdown of the motor reduces kickback if the disc stops unexpectedly, for high user protection
- Electronic overload protection, soft start and restart protection
- Auto-stop carbon brushes to protect the motor

## Specifications

| Spec | Value |
|---|---|
| Type | Flat Head |
| Speed | 10000 rpm No Load, 8200 rpm Rated Load |
| Brands | METABO |
| Voltage | 110 to 120V AC |
| Width (in) | 5.4375 |
| Cord Length | 13 ft |
| Handle Type | Barrel Grip/Side |
| Height (in) | 3.1875 |
| Length (in) | 13.6875 |
| Manufacturer | Metabo HPT |
| Product Type | Bare Tool |
| Wheel Diameter | 5 in |
| Arbor/Shank Size | 5/8-11 UNC |
| Package Quantity | 1/Each |
| Manufacturer Part Number | 613060420 |

## Description

Metabo® Electric Angle Grinder, Flat Head, Bare Tool, 5 in Wheel dia, 5/8-11 UNC Arbor/Shank, 10000 rpm No Load/8200 rpm Rated Load Speed, 110 to 120 VAC, 8 A, Barrel Grip/Side Handle, 13 ft Cord, Lock-on Trigger Switch Control, 88 dBA Pressure Level/99 dBA Power Level Sound Level, 13-11/16 in L x 5-7/16 in W x 3-3/16 in H Dimensions.

Features

- Most compact flat head angle grinder for working at acute angles down to 43°

- Particularly developed for the removal of weld slag, rust or paint in narrow frame constructions and for working in tight spaces

- Metabo® long life motor with patented dust protection for long service life

- Constamatic (C)-Full wave electronics, fast work progress by means of almost constant speed under load

- Metabo® quick for tool free disc change by means of a quick locking nut

- Tool free adjustable guard, twist proof

- Electronic safety shutdown of the motor reduces kickback if the disc stops unexpectedly, for high user protection

- Electronic overload protection, soft start and restart protection

- Auto-stop carbon brushes to protect the motor
