# Metabo® 600464420 Electric Angle Grinder, 6 in dia Wheel, 5/8-11 UNC Arbor/Shank, 110 to 120 VAC

**Brand:** [METABO](https://dev.maxsupplyco.com/brands/METABO)
**SKU:** TEL11260
**MPN:** 600464420
**Price:** $259 · in stock
**URL:** https://dev.maxsupplyco.com/product/metabo-600464420

## Features

- Highest service life for extreme applications, robust, powerful angle grinder with greatest power density in its class for quick work progress
- New, patent-pending Metabo® long life motor with up to 50% more torque and up to 20% higher overload capacity for quicker material removal and longer service life
- Tacho-Constamatic (TC) full wave electronics, fast work progress by means of constant speed under load
- Now even faster, m-Quick system for tool free disc change at the touch of a button by means of M-Quick flange nut
- Tool free adjustable guard, twist proof
- Side handle Metabo® VibraTech (MVT) handle vibration damping for convenient continuous operation
- Metabo® S-Automatic torque limiting clutch, minimizes kick back to the lowest level when the disc jams unexpectedly, for maximum user protection and swift progress
- Electronic overload protection, soft start and restart protection
- Gear housing can be mounted turned in 90° steps for left handed operation or cutting

## Specifications

| Spec | Value |
|---|---|
| UPC | 4007430245533 |
| Speed | 9600 rpm |
| Brands | METABO |
| Voltage | 110 to 120V AC |
| Width (in) | 10.375 |
| Cord Length | 8 ft |
| Handle Type | Barrel Grip/Metabo |
| Height (in) | 4.5 |
| Length (in) | 15.327 |
| Manufacturer | Metabo HPT |
| Product Type | Bare Tool |
| Wheel Diameter | 6 in |
| Arbor/Shank Size | 5/8-11 UNC |
| Package Quantity | 1/Each |
| Manufacturer Part Number | 600464420 |

## Description

Metabo® Electric Angle Grinder, Bare Tool, 6 in Wheel dia, 5/8-11 UNC Arbor/Shank, 9600 rpm Speed, 110 to 120 VAC, 13.5 A, Barrel Grip/Metabo® VibraTech Handle, 8 ft Cord, Lock-on Slide Switch Control, 93 dBA Pressure Level/104 dBA Power Level Sound Level, 15-1/8 in L x 10-3/8 in W x 4-1/2 in H Dimensions.

Features

- Highest service life for extreme applications, robust, powerful angle grinder with greatest power density in its class for quick work progress

- New, patent-pending Metabo® long life motor with up to 50% more torque and up to 20% higher overload capacity for quicker material removal and longer service life

- Tacho-Constamatic (TC) full wave electronics, fast work progress by means of constant speed under load

- Now even faster, m-Quick system for tool free disc change at the touch of a button by means of M-Quick flange nut

- Tool free adjustable guard, twist proof

- Side handle Metabo® Vibra

- Tech (MVT) handle vibration damping for convenient continuous operation

- Metabo® S-Automatic torque limiting clutch, minimizes kick back to the lowest level when the disc jams unexpectedly, for maximum user protection and swift progress

- Electronic overload protection, soft start and restart protection

- Gear housing can be mounted turned in 90° steps for left handed operation or cutting
