# Master Lock® 81KA Non-Rekeyable Rectangular Safety Padlock, Alike Key, 5/16 in Shackle, Laminated Steel Body, Silver

**Brand:** [MASTER LOCK](https://dev.maxsupplyco.com/brands/MASTER%20LOCK)
**SKU:** CON20019
**MPN:** 81KA
**Price:** $16.06 · in stock
**URL:** https://dev.maxsupplyco.com/product/master-lock-81ka

## Features

- Commercial grade padlock features superior protection from drilling and prying
- Laminated steel body for superior strength
- Hardened steel shackle for superior cut resistance
- Dual locking levers provide extra pry resistance making it ideal for industrial applications
- Non-rekeyable, 5-pin W81 cylinder helps prevent picking
- Keyed alike - multiple locks open with the same key

## Specifications

| Spec | Value |
|---|---|
| UPC | 071649365102 |
| Type | Non-Rekeyable Rectangular |
| Color | Silver |
| Brands | MASTER LOCK |
| Body Width | 1-3/4 in |
| Width (in) | 1.92 |
| Body Height | 1-3/4 in |
| Height (in) | 1.13 |
| Length (in) | 2.7 |
| Manufacturer | Master Lock Company, LLC |
| Shackle Width | 3/4 in |
| Shackle Height | 15/16 in |
| Package Quantity | 1/Each |
| Shackle Diameter | 5/16 in |
| Manufacturer Part Number | 81KA |

## Description

Master Lock® Safety Padlock, Non-Rekeyable Rectangular, Alike Key, Laminated Steel Body, Key Number: 10R40, 5/16 in Shackle Diameter, 15/16 in Shackle Height, 3/4 in Shackle Width, Hardened Steel Shackle, 1-3/4 in Body Width, 1-3/4 in Body Height, 7/8 in Body Thickness, Dual Locking Lever/5-Pin Tumbler Cylindrical Locking Mechanism, Silver, 2 Bumpers.

Features

- Commercial grade padlock features superior protection from drilling and prying

- Laminated steel body for superior strength

- Hardened steel shackle for superior cut resistance

- Dual locking levers provide extra pry resistance making it ideal for industrial applications

- Non-rekeyable, 5-pin W81 cylinder helps prevent picking

- Keyed alike - multiple locks open with the same key
