# Master Lock® 7KA Non-Rekeyable Safety Padlock, Alike Key, 3/16 in Shackle, Laminated Steel Body, 4-Pin Tumbler Locking

**Brand:** [MASTER LOCK](https://dev.maxsupplyco.com/brands/MASTER%20LOCK)
**SKU:** CON20315
**MPN:** 7KA
**Price:** $8.35 · in stock
**URL:** https://dev.maxsupplyco.com/product/master-lock-7ka

## Features

- Multiple locks to open with the same key or order to match other locks with the W7 cylinder
- Wide laminated steel body for superior strength
- Dual locking levers provide extra pry resistance making it ideal for industrial applications
- 4-pin W7 cylinder helps prevent picking
- Keyed alike - multiple locks open with the same key

## Specifications

| Spec | Value |
|---|---|
| UPC | 071649344107 |
| Type | Non-Rekeyable |
| Brands | MASTER LOCK |
| Body Width | 1-1/8 in |
| Manufacturer | Master Lock Company, LLC |
| Shackle Width | 1/2 in |
| Shackle Height | 9/16 in |
| Package Quantity | 1/Each |
| Shackle Diameter | 3/16 in |
| Manufacturer Part Number | 7KA |

## Description

Master Lock® Safety Padlock, Non-Rekeyable, Alike Key, Laminated Steel Body, 3/16 in Shackle Diameter, 9/16 in Shackle Height, 1/2 in Shackle Width, Hardened Steel Shackle, 1-1/8 in Body Width, 4-Pin Tumbler Locking Mechanism, 1 Bumpers.

Features

- Multiple locks to open with the same key or order to match other locks with the W7 cylinder

- Wide laminated steel body for superior strength

- Dual locking levers provide extra pry resistance making it ideal for industrial applications

- 4-pin W7 cylinder helps prevent picking

- Keyed alike - multiple locks open with the same key
