# Master Lock® 7D Safety Padlock, Keyed Different Key, 3/16 in Shackle, Laminated Steel Body, Silver, 4-Pin Tumbler Cylindrical Locking

**Brand:** [MASTER LOCK](https://dev.maxsupplyco.com/brands/MASTER%20LOCK)
**SKU:** CON20312
**MPN:** 7D
**Price:** $7.77 · in stock
**URL:** https://dev.maxsupplyco.com/product/master-lock-7d

## Features

- Laminated steel body for maximum strength and reliability
- Dual locking levers provide resistance against prying and hammering
- Steel shackle for resistance to cutting and sawing
- 4-pin cylinder helps prevent picking
- Hundreds of key changes maximize key integrity
- The limited lifetime warranty provides peace of mind from a brand you can trust

## Specifications

| Spec | Value |
|---|---|
| UPC | 071649346705 |
| Color | Silver |
| Brands | MASTER LOCK |
| Body Width | 1-1/8 in |
| Manufacturer | Master Lock Company, LLC |
| Shackle Width | 1/2 in |
| Shackle Height | 9/16 in |
| Package Quantity | 1/Each |
| Shackle Diameter | 3/16 in |
| Manufacturer Part Number | 7D |

## Description

Master Lock® Safety Padlock, Keyed Different Key, Laminated Steel Body, 3/16 in Shackle Diameter, 9/16 in Shackle Height, 1/2 in Shackle Width, Steel Shackle, 1-1/8 in Body Width, 4-Pin Tumbler Cylindrical Locking Mechanism, Silver, Blue Bumper.

Features

- Laminated steel body for maximum strength and reliability

- Dual locking levers provide resistance against prying and hammering

- Steel shackle for resistance to cutting and sawing

- 4-pin cylinder helps prevent picking

- Hundreds of key changes maximize key integrity

- The limited lifetime warranty provides peace of mind from a brand you can trust
