# Master Lock® 6840D ProSeries® Rekeyable Pin Tumbler Padlock, Different Key, 5/16 in Shackle, Solid Brass Body

**Brand:** [MASTER LOCK](https://dev.maxsupplyco.com/brands/MASTER%20LOCK)
**SKU:** CON20454
**MPN:** 6840D
**Price:** $25.20 · in stock
**URL:** https://dev.maxsupplyco.com/product/master-lock-6840d

## Features

- Padlocks are designed for commercial/industrial applications
- Brass body provides extra corrosion resistance in caustic, corrosive, salty environments
- Hardened boron alloy shackle for superior cut resistance
- Dual ball locking mechanism resists pulling and prying
- High security, rekeyable 5-pin cylinder with spool pins is virtually impossible to pick

## Specifications

| Spec | Value |
|---|---|
| UPC | 071649216176 |
| Type | Rekeyable Pin |
| Brands | MASTER LOCK |
| Body Width | 1-3/4 in |
| Manufacturer | Master Lock Company, LLC |
| Shackle Width | 29/32 in |
| Shackle Height | 1-3/16 in |
| Package Quantity | 1/Each |
| Shackle Diameter | 5/16 in |
| Standard Approvals | California Provision: WARNING: This product can expose you to lead which is known to the State of California to cause cancer and birth defects or other reproductive harm. For more information go to www.P65Warnings.ca.gov |
| Manufacturer Part Number | 6840D |

## Description

Master Lock® Tumbler Padlock, Rekeyable Pin, series: ProSeries®, Different Key, Solid Brass Body, 5/16 in Shackle dia, 1-3/16 in Shackle Height, 29/32 in Shackle Width, Hardened Boron Alloy Shackle, 1-3/4 in Body Width, Dual Ball.

Features

- Padlocks are designed for commercial/industrial applications

- Brass body provides extra corrosion resistance in caustic, corrosive, salty environments

- Hardened boron alloy shackle for superior cut resistance

- Dual ball locking mechanism resists pulling and prying

- High security, rekeyable 5-pin cylinder with spool pins is virtually impossible to pick
