# Master Lock® 6835LT ProSeries® Rectangular Rekeyable Safety Padlock

**Brand:** [MASTER LOCK](https://dev.maxsupplyco.com/brands/MASTER%20LOCK)
**SKU:** CON20453
**MPN:** 6835LTRED
**Price:** $12.23 · in stock
**URL:** https://dev.maxsupplyco.com/product/master-lock-6835ltred

## Features

- Baked on powder coated finish stays bright
- Ideal for corrosive and tough environments, the baked on powder coated finish, high visibility color stays bright and a 5-pin tumbler cylinder provides high security
- High visibility color plus high security
- Rekeyable for easy key system maintenance
- Boron shackle for excellent cut resistance
- Key retaining optional ensures that padlocks are not left unlocked
- Hardened steel shackles resist cutting attacks and dead locking stainless steel ball bearings resist prying
- Brass spool pin tumblers are nearly pick proof

## Specifications

| Spec | Value |
|---|---|
| UPC | 071649018077 |
| Type | Rekeyable |
| Color | Red |
| Brands | MASTER LOCK |
| Body Width | 1-1/2 in |
| Body Height | 1-15/16 in |
| Manufacturer | Master Lock Company, LLC |
| Shackle Width | 25/32 in |
| Shackle Height | 3 in |
| Package Quantity | 1/Each |
| Shackle Diameter | 1/4 in |
| Standard Approvals | OSHA 1910.147UL Listed |
| Manufacturer Part Number | 6835LTRED |

## Description

Master Lock® Safety Padlock, Rekeyable, series: ProSeries®, Keyed Different Key, Powder coated Aluminum Body, 1/4 in Shackle Diameter, 3 in Shackle Height, 25/32 in Shackle Width, Boron Shackle, 1-1/2 in Body Width, 1-15/16 in Body Height, 5-Pin Tumbler Cylindrical Locking Mechanism, Red.

Features

- Baked on powder coated finish stays bright

- Ideal for corrosive and tough environments, the baked on powder coated finish, high visibility color stays bright and a 5-pin tumbler cylinder provides high security

- High visibility color plus high security

- Rekeyable for easy key system maintenance

- Boron shackle for excellent cut resistance

- Key retaining optional ensures that padlocks are not left unlocked

- Hardened steel shackles resist cutting attacks and dead locking stainless steel ball bearings resist prying

- Brass spool pin tumblers are nearly pick proof
