# Master Lock® 6321D Rekeyable Safety Padlock, Keyed Different Key, 5/16 in Shackle, Laminated Steel Body, Black, 5-Pin Tumbler Locking

**Brand:** [MASTER LOCK](https://dev.maxsupplyco.com/brands/MASTER%20LOCK)
**SKU:** CON20452
**MPN:** 6321D
**Price:** $35.21 · in stock
**URL:** https://dev.maxsupplyco.com/product/master-lock-6321d

## Features

- ProSeries® padlocks are designed for commercial/industrial applications
- Iron shroud protects shackle from bolt cutters
- Heavy steel body withstands physical attack
- Hardened boron alloy shackle for maximum cut resistance
- Dual ball locking mechanism resists pulling and prying
- High security, rekeyable 5-pin cylinder with spool pins is virtually impossible to pick
- Carded packaging for showroom display
- Shrouded laminated steel body

## Specifications

| Spec | Value |
|---|---|
| UPC | 071649216169 |
| Type | Rekeyable |
| Color | Black |
| Brands | MASTER LOCK |
| Body Width | 2-1/8 in |
| Manufacturer | Master Lock Company, LLC |
| Shackle Width | 7/8 in |
| Shackle Height | 3/4 in |
| Package Quantity | 1/Each |
| Shackle Diameter | 5/16 in |
| Manufacturer Part Number | 6321D |

## Description

Master Lock® Safety Padlock, Rekeyable, Keyed Different Key, Laminated Steel Body, 5/16 in Shackle dia, 3/4 in Shackle Height, 7/8 in Shackle Width, Boron Hardened Alloy Steel Shackle, 2-1/8 in Body Width, 5-Pin Tumbler, Black.

Features

- Pro

- Series® padlocks are designed for commercial/industrial applications

- Iron shroud protects shackle from bolt cutters

- Heavy steel body withstands physical attack

- Hardened boron alloy shackle for maximum cut resistance

- Dual ball locking mechanism resists pulling and prying

- High security, rekeyable 5-pin cylinder with spool pins is virtually impossible to pick

- Carded packaging for showroom display

- Shrouded laminated steel body
