# Master Lock® 6230 ProSeries® Rekeyable Safety Padlock, Keyed Different Key, 7/16 in Shackle, Solid Steel Body, Silver

**Brand:** [MASTER LOCK](https://dev.maxsupplyco.com/brands/MASTER%20LOCK)
**SKU:** CON20449
**MPN:** 6230
**Price:** $32.59 · in stock
**URL:** https://dev.maxsupplyco.com/product/master-lock-6230

## Features

- ProSeries® padlocks are designed for commercial/industrial applications
- Chrome rustproofing provides longer life
- Hardened boron alloy shackle for maximum cut resistance
- Dual ball bearing locking mechanism resists pulling and prying
- High security, rekeyable 5-pin cylinder with spool pins is virtually impossible to pick
- Ideal for industrial and construction applications
- Chrome rustproofing provides longer life and a dual ball bearing locking mechanism resists pulling and prying

## Specifications

| Spec | Value |
|---|---|
| UPC | 071649039980 |
| Type | Rekeyable |
| Color | Silver |
| Brands | MASTER LOCK |
| Body Width | 2-1/2 in |
| Manufacturer | Master Lock Company, LLC |
| Shackle Width | 7/8 in |
| Shackle Height | 1-1/8 in |
| Package Quantity | 1/Each |
| Shackle Diameter | 7/16 in |
| Manufacturer Part Number | 6230 |

## Description

Master Lock® Safety Padlock, Rekeyable, series: ProSeries®, Keyed Different Key, Solid Steel Body, 7/16 in Shackle Diameter, 1-1/8 in Shackle Height, 7/8 in Shackle Width, Boron Hardened Steel Shackle, 2-1/2 in Body Width, 1 in Body Thickness, 5-Pin Tumbler Locking Mechanism, Silver.

Features

- Pro

- Series® padlocks are designed for commercial/industrial applications

- Chrome rustproofing provides longer life

- Hardened boron alloy shackle for maximum cut resistance

- Dual ball bearing locking mechanism resists pulling and prying

- High security, rekeyable 5-pin cylinder with spool pins is virtually impossible to pick

- Ideal for industrial and construction applications

- Chrome rustproofing provides longer life and a dual ball bearing locking mechanism resists pulling and prying
