# Master Lock® 6127KA Weather Tough® ProSeries® Rekeyable Rectangular Safety Padlock, Alike Key, 7/16 in Shackle

**Brand:** [MASTER LOCK](https://dev.maxsupplyco.com/brands/MASTER%20LOCK)
**SKU:** 6127KA-11851
**MPN:** 6127KA
**Price:** $31.76 · in stock
**URL:** https://dev.maxsupplyco.com/product/master-lock-6127ka

## Features

- Keyed alike - order multiple locks to open with the same key or order to match other locks with the W6000 cylinder
- Ideal for harsh outdoor conditions, exclusive ProSeries® weather Tough® cover protects lock from water, ice, dirt and grime
- ProSeries® padlocks are designed for commercial/industrial applications
- 2-5/8 in heavy steel body withstands physical attack
- 1-3/8 in tall, 7/16 in dia hardened boron alloy shackle for maximum cut resistance
- Dual ball locking mechanism resists pulling and prying
- High security, rekeyable 5-pin cylinder with spool pins is virtually impossible to pick
- Hardened boron alloy shackle for superior cut resistance
- The exclusive cover protects this padlock from harsh elements

## Specifications

| Spec | Value |
|---|---|
| UPC | 071649039867 |
| Type | Rekeyable Rectangular |
| Color | Black |
| Brands | MASTER LOCK |
| Body Width | 2-5/8 in |
| Width (in) | 2.8 |
| Height (in) | 1.7 |
| Length (in) | 4.9 |
| Manufacturer | Master Lock Company, LLC |
| Shackle Width | 7/8 in |
| Shackle Height | 1-3/8 in |
| Package Quantity | 1/Each |
| Shackle Diameter | 7/16 in |
| Manufacturer Part Number | 6127KA |

## Description

Master Lock® Weather Tough® Safety Padlock, Rekeyable Rectangular, series: ProSeries®, Alike Key, Laminated Steel Body, Key Number: 10G209, 7/16 in Shackle Diameter, 1-3/8 in Shackle Height, 7/8 in Shackle Width, Boron Alloy Steel Shackle, 2-5/8 in Body Width, 1-5/16 in Body Thickness, Dual Ball Bearing/5-Pin Tumbler Cylindrical Locking Mechanism, Black.

Features

- Keyed alike - order multiple locks to open with the same key or order to match other locks with the W6000 cylinder

- Ideal for harsh outdoor conditions, exclusive Pro

- Series® weather Tough® cover protects lock from water, ice, dirt and grime

- Pro

- Series® padlocks are designed for commercial/industrial applications

- 2-5/8 in heavy steel body withstands physical attack

- 1-3/8 in tall, 7/16 in dia hardened boron alloy shackle for maximum cut resistance

- Dual ball locking mechanism resists pulling and prying

- High security, rekeyable 5-pin cylinder with spool pins is virtually impossible to pick

- Hardened boron alloy shackle for superior cut resistance

- The exclusive cover protects this padlock from harsh elements
