# Master Lock® Weather Tough® 6127 ProSeries® Rekeyable Safety Padlock, Keyed Different Key, 7/16 in Shackle, Laminated Steel Body

**Brand:** [MASTER LOCK](https://dev.maxsupplyco.com/brands/MASTER%20LOCK)
**SKU:** CON20523
**MPN:** 6127
**Price:** $30.99 · in stock
**URL:** https://dev.maxsupplyco.com/product/master-lock-6127

## Features

- Heavy steel body withstands physical attack
- Hardened boron alloy shackle for maximum cut resistance
- Dual ball locking mechanism resists pulling and prying
- High security, rekeyable 5-pin cylinder with spool pins is virtually impossible to pick
- The exclusive cover protects this padlock from harsh elements

## Specifications

| Spec | Value |
|---|---|
| UPC | 071649039850 |
| Type | Rekeyable |
| Color | Silver |
| Brands | MASTER LOCK |
| Body Width | 2-5/8 in |
| Manufacturer | Master Lock Company, LLC |
| Shackle Width | 7/8 in |
| Shackle Height | 1-3/8 in |
| Package Quantity | 1/Each |
| Shackle Diameter | 7/16 in |
| Manufacturer Part Number | 6127 |

## Description

Master Lock® Weather Tough® Safety Padlock, Rekeyable, series: ProSeries®, Keyed Different Key, Laminated Steel Body, 7/16 in Shackle Diameter, 1-3/8 in Shackle Height, 7/8 in Shackle Width, Boron Hardened Steel Shackle, 2-5/8 in Body Width, 1-3/16 in Body Thickness, 5-Pin Tumbler Locking Mechanism, Silver.

Features

- Heavy steel body withstands physical attack

- Hardened boron alloy shackle for maximum cut resistance

- Dual ball locking mechanism resists pulling and prying

- High security, rekeyable 5-pin cylinder with spool pins is virtually impossible to pick

- The exclusive cover protects this padlock from harsh elements
