# Master Lock® 6121KA Weather Tough® ProSeries® Rekeyable Safety Padlock, Alike Key, 5/16 in Shackle, Laminated Steel Body, Black

**Brand:** [MASTER LOCK](https://dev.maxsupplyco.com/brands/MASTER%20LOCK)
**SKU:** CON20541
**MPN:** 6121KA
**Price:** $25.30 · in stock
**URL:** https://dev.maxsupplyco.com/product/master-lock-6121ka

## Features

- Safeguard lives and satisfy OSHA, master Lock® high visibility aluminum padlocks provide Safety color recognition plus high security
- Ideal for harsh outdoor conditions, exclusive ProSeries® weather Tough® cover protects lock from water ice, dirt and grime
- Heavy steel body withstands forcible attacks
- Hardened steel alloy shackle for superior cut resistance
- 5-pin tumbler ProSeries® cylinders provide tens of thousands of key changes
- Special spool pin tumblers are virtually impossible to pick
- Proprietary and chrome rustproofing provides longer life

## Specifications

| Spec | Value |
|---|---|
| UPC | 071649039676 |
| Type | Rekeyable |
| Brands | MASTER LOCK |
| Body Width | 2-1/4 in |
| Manufacturer | Master Lock Company, LLC |
| Shackle Width | 7/8 in |
| Shackle Height | 1-1/8 in |
| Package Quantity | 1/Each |
| Shackle Diameter | 5/16 in |
| Manufacturer Part Number | 6121KA |

## Description

Master Lock® Weather Tough® Safety Padlock, Rekeyable, series: ProSeries®, Alike Key, Laminated Steel Body, 5/16 in Shackle Diameter, 1-1/8 in Shackle Height, 7/8 in Shackle Width, Boron Hardened Steel Shackle, 2-1/8 in Body Width, 5-Pin Tumbler Locking Mechanism, Black.

Features

- Safeguard lives and satisfy OSHA, master Lock® high visibility aluminum padlocks provide Safety color recognition plus high security

- Ideal for harsh outdoor conditions, exclusive Pro

- Series® weather Tough® cover protects lock from water ice, dirt and grime

- Heavy steel body withstands forcible attacks

- Hardened steel alloy shackle for superior cut resistance

- 5-pin tumbler Pro

- Series® cylinders provide tens of thousands of key changes

- Special spool pin tumblers are virtually impossible to pick

- Proprietary and chrome rustproofing provides longer life
