# Master Lock® 517D Safety Padlock with Adjustable Shackle, Keyed Different Key, 9/32 in Shackle, Laminated Steel Body, Silver

**Brand:** [MASTER LOCK](https://dev.maxsupplyco.com/brands/MASTER%20LOCK)
**SKU:** 517D-11851
**MPN:** 517D
**Price:** $7.77 · in stock
**URL:** https://dev.maxsupplyco.com/product/master-lock-517d

## Features

- Laminated steel body for superior strength
- Steel shackle provides strong cut resistance
- Warded locking mechanism minimizes jamming from dirt and grime
- Rustproofed for extended wear
- Single locking lever
- Duplicate keys not available
- The limited lifetime warranty provides peace of mind from a brand you can trust

## Specifications

| Spec | Value |
|---|---|
| UPC | 071649437007 |
| Color | Silver |
| Brands | MASTER LOCK |
| Body Width | 1-3/4 in |
| Manufacturer | Master Lock Company, LLC |
| Shackle Width | 13/16 in |
| Shackle Height | 2-3/4 to 5-3/8 in |
| Package Quantity | 1/Each |
| Shackle Diameter | 9/32 in |
| Manufacturer Part Number | 517D |

## Description

Master Lock® Safety Padlock, Keyed Different Key, Laminated Steel Body, 9/32 in Shackle Diameter, 2-3/4 to 5-3/8 in Shackle Height, 13/16 in Shackle Width, Steel Shackle, 1-3/4 in Body Width, Warded/Single Lever Locking Mechanism, Silver, 1 Bumpers.

Features

- Laminated steel body for superior strength

- Steel shackle provides strong cut resistance

- Warded locking mechanism minimizes jamming from dirt and grime

- Rustproofed for extended wear

- Single locking lever

- Duplicate keys not available

- The limited lifetime warranty provides peace of mind from a brand you can trust
