# Master Lock® 500KABRK-267 Safety Padlock, Alike Key, 9/32 in Shackle, Laminated Steel Body, Warded/Single Lever Locking

**Brand:** [MASTER LOCK](https://dev.maxsupplyco.com/brands/MASTER%20LOCK)
**SKU:** CON20285
**MPN:** 500KABRK
**Price:** $6.59 · in stock
**URL:** https://dev.maxsupplyco.com/product/master-lock-500kabrk

## Features

- Laminated steel body for superior strength
- Steel shackle provides strong cut resistance
- Single locking lever
- Warded locking mechanism minimizes jamming from dirt and grime
- Keyed alike - multiple locks open with the same key

## Specifications

| Spec | Value |
|---|---|
| UPC | 071649384929 |
| Color | Silver |
| Brands | MASTER LOCK |
| Body Width | 1-3/4 in |
| Manufacturer | Master Lock Company, LLC |
| Shackle Width | 13/16 in |
| Shackle Height | 13/16 in |
| Package Quantity | 1/Each |
| Shackle Diameter | 9/32 in |
| Manufacturer Part Number | 500KABRK |

## Description

Master Lock® Safety Padlock, Alike Key, Laminated Steel Body, 9/32 in Shackle Diameter, 13/16 in Shackle Height, 13/16 in Shackle Width, Carbon Steel Shackle, 1-3/4 in Body Width, Warded/Single Lever Locking Mechanism, Silver, 1 Bumpers, Black Bumper.

Features

- Laminated steel body for superior strength

- Steel shackle provides strong cut resistance

- Single locking lever

- Warded locking mechanism minimizes jamming from dirt and grime

- Keyed alike - multiple locks open with the same key
