# Master Lock® 5 Commercial Grade Non-Rekeyable Safety Padlock, Keyed Different Key, 3/8 in Shackle, Laminated Steel Body

**Brand:** [MASTER LOCK](https://dev.maxsupplyco.com/brands/MASTER%20LOCK)
**SKU:** 5-11851
**MPN:** 5
**Price:** $13.92 · in stock
**URL:** https://dev.maxsupplyco.com/product/master-lock-5

## Features

- Multiple locks to open with the same key or order to match other locks with the W1 cylinder
- Commercial grade padlock features superior protection from drilling and prying
- Wide laminated steel body for superior strength
- Hardened boron alloy shackle for maximum cut resistance
- Dual locking levers provide extra pry resistance making it ideal for industrial applications
- 4-pin W1 cylinder helps prevent picking
- Thousands of key changes maximize key integrity
- Proprietary rustproofing for longer life

## Specifications

| Spec | Value |
|---|---|
| UPC | 071649329005 |
| Type | Commercial Grade Non-Rekeyable |
| Brands | MASTER LOCK |
| Body Width | 2 in |
| Manufacturer | Master Lock Company, LLC |
| Shackle Width | 15/16 in |
| Shackle Height | 1 in |
| Package Quantity | 1/Each |
| Shackle Diameter | 3/8 in |
| Manufacturer Part Number | 5 |

## Description

Master Lock® Safety Padlock, Commercial Grade Non-Rekeyable, Keyed Different Key, Laminated Steel Body, 3/8 in Shackle Diameter, 1 in Shackle Height, 15/16 in Shackle Width, Boron Hardened Alloy Steel Shackle, 2 in Body Width, 4-Pin Tumbler Locking Mechanism, 2 Bumpers.

Features

- Multiple locks to open with the same key or order to match other locks with the W1 cylinder

- Commercial grade padlock features superior protection from drilling and prying

- Wide laminated steel body for superior strength

- Hardened boron alloy shackle for maximum cut resistance

- Dual locking levers provide extra pry resistance making it ideal for industrial applications

- 4-pin W1 cylinder helps prevent picking

- Thousands of key changes maximize key integrity

- Proprietary rustproofing for longer life
