# Master Lock® 410ORG Zenex™ Durable Lightweight Lockout Padlock, Different Key, 1/4 in dia x 1-1/2 in H Shackle, Orange

**Brand:** [MASTER LOCK](https://dev.maxsupplyco.com/brands/MASTER%20LOCK)
**SKU:** CON20575
**MPN:** 410ORJ
**Price:** $12.72 · in stock
**URL:** https://dev.maxsupplyco.com/product/master-lock-410orj

## Features

- Customize on-site with permanent, write-on labels
- Compliance with "One Employee, One Lock, One Key" directive
- High security, reserved for Safety cylinder
- Key retaining ensures that padlock is not left unlocked
- Durable, lightweight, non-conductive thermoplastic lock body is easy to carry
- Steel shackle

## Specifications

| Spec | Value |
|---|---|
| UPC | 071649078996 |
| Type | Durable Lightweight |
| Color | Orange |
| Brands | MASTER LOCK |
| Legend | DANGER LOCKED OUT DO NOT REMOVE |
| Body Width | 1-1/2 in |
| Body Length | 1-3/4 in |
| Manufacturer | Master Lock Company, LLC |
| Shackle Width | 25/32 in |
| Shackle Height | 1-1/2 in |
| Package Quantity | 1/Each |
| Shackle Diameter | 1/4 in |
| Standard Approvals | OSHA Approved |
| Manufacturer Part Number | 410ORJ |

## Description

Master Lock® Lockout Padlock, Different Key, Orange, Thermoplastic Body, 1/4 in Shackle Diameter, 1-1/2 in Shackle Height, 25/32 in Shackle Width, Metal Shackle, 1-3/4 in Body Length, 1-1/2 in Body Width, 6-Pin Tumbler Cylindrical Locking Mechanism, Danger Locked Out Do Not Remove Legend.

Features

- Customize on-site with permanent, write-on labels

- Compliance with "One Employee, One Lock, One Key" directive

- High security, reserved for Safety cylinder

- Key retaining ensures that padlock is not left unlocked

- Durable, lightweight, non-conductive thermoplastic lock body is easy to carry

- Steel shackle
