# Master Lock® 410LTRED Zenex™ Durable Light Weight Lockout Padlock 3 in Red

**Brand:** [MASTER LOCK](https://dev.maxsupplyco.com/brands/MASTER%20LOCK)
**SKU:** CON20396
**MPN:** 410LTRED
**Price:** $14.49 · in stock
**URL:** https://dev.maxsupplyco.com/product/master-lock-410ltred

## Features

- Non-conductive lock body
- Customize on-site with permanent, write-on labels
- Compliance with "one employee, one lock, one key" directive
- Key retaining ensures that padlock is not left unlocked
- High security, reserved for Safety cylinder
- Restricted Safety lockout 6-pin tumbler cylinder for greater security
- The durable, lightweight, non-conductive lock body is easy to carry

## Specifications

| Spec | Value |
|---|---|
| UPC | 071649018565 |
| Type | Durable Lightweight |
| Color | Red |
| Brands | MASTER LOCK |
| Legend | DANGER LOCKED OUT DO NOT REMOVE |
| Body Width | 1-1/2 in |
| Body Length | 1-3/4 in |
| Manufacturer | Master Lock Company, LLC |
| Shackle Width | 25/32 in |
| Shackle Height | 3 in |
| Package Quantity | 1/Each |
| Shackle Diameter | 1/4 in |
| Standard Approvals | OSHA Approved |
| Manufacturer Part Number | 410LTRED |

## Description

Master Lock® Lockout Padlock, Durable Lightweight, series: Zenex™ 410, Different Key, Red, Thermoplastic Body, 1/4 in Shackle Diameter, 3 in Shackle Height, 25/32 in Shackle Width, Steel Shackle, 1-3/4 in Body Length, 1-1/2 in Body Width, 6-Pin Tumbler Locking Mechanism, Danger Locked Out Do Not Remove Legend.

Features

- Non-conductive lock body

- Customize on-site with permanent, write-on labels

- Compliance with "one employee, one lock, one key" directive

- Key retaining ensures that padlock is not left unlocked

- High security, reserved for Safety cylinder

- Restricted Safety lockout 6-pin tumbler cylinder for greater security

- The durable, lightweight, non-conductive lock body is easy to carry
