# Master Lock® 40KADPF Zenex™ Safety Padlock, Alike Key, 3/8 in Shackle, SS Body

**Brand:** [MASTER LOCK](https://dev.maxsupplyco.com/brands/MASTER%20LOCK)
**SKU:** CON20003
**MPN:** 40KADPF
**Price:** $17.15 · in stock
**URL:** https://dev.maxsupplyco.com/product/master-lock-40kadpf

## Features

- Wide stainless steel body resists corrosion
- Ideal protection against bolt cutter attack
- Fully shielded design minimizes shackle exposure
- Key retaining ensures that padlock is not left unlocked

## Specifications

| Spec | Value |
|---|---|
| UPC | 071649034411 |
| Brands | MASTER LOCK |
| Body Width | 2-3/4 in |
| Width (in) | 3.75 |
| Height (in) | 1.42 |
| Length (in) | 6.56 |
| Manufacturer | Master Lock Company, LLC |
| Shackle Width | 3/4 in |
| Shackle Height | 5/8 in |
| Package Quantity | 1/Each |
| Shackle Diameter | 3/8 in |
| Manufacturer Part Number | 40KADPF |

## Description

Master Lock® Safety Padlock, series: Zenex™, Alike Key, Stainless Steel Body, 3/8 in Shackle Diameter, 5/8 in Shackle Height, 3/4 in Shackle Width, Hardened Steel Shackle, 2-3/4 in Body Width.

Features

- Wide stainless steel body resists corrosion

- Ideal protection against bolt cutter attack

- Fully shielded design minimizes shackle exposure

- Key retaining ensures that padlock is not left unlocked
