# Master Lock® 3DLH Safety Padlock with 2 in Shackle, Keyed Different Key, 9/32 in Shackle, Laminated Steel Body, Silver

**Brand:** [MASTER LOCK](https://dev.maxsupplyco.com/brands/MASTER%20LOCK)
**SKU:** CON20193
**MPN:** 3DLH
**Price:** $12.55 · in stock
**URL:** https://dev.maxsupplyco.com/product/master-lock-3dlh

## Features

- Laminated steel body for superior strength
- Dual locking levers provide extra pry resistance
- Hardened steel shackle for extra cut resistance
- 4-pin cylinder helps prevent picking
- Shackle clearance for more uses
- The limited lifetime warranty provides peace of mind from a brand you can trust

## Specifications

| Spec | Value |
|---|---|
| UPC | 071649320750 |
| Color | Silver |
| Brands | MASTER LOCK |
| Body Width | 1-9/16 in |
| Manufacturer | Master Lock Company, LLC |
| Shackle Width | 5/8 in |
| Shackle Height | 2 in |
| Package Quantity | 1/Each |
| Shackle Diameter | 9/32 in |
| Manufacturer Part Number | 3DLH |

## Description

Master Lock® Safety Padlock, Keyed Different Key, Laminated Steel Body, 9/32 in Shackle Diameter, 2 in Shackle Height, 5/8 in Shackle Width, Hardened Steel Shackle, 1-9/16 in Body Width, 4-Pin Tumbler Cylindrical Locking Mechanism, Silver, Blue Bumper.

Features

- Laminated steel body for superior strength

- Dual locking levers provide extra pry resistance

- Hardened steel shackle for extra cut resistance

- 4-pin cylinder helps prevent picking

- Shackle clearance for more uses

- The limited lifetime warranty provides peace of mind from a brand you can trust
