# Master Lock® 3D Safety Padlock, Keyed Different Key, 9/32 in Shackle, Laminated Steel Body, 4-Pin Tumbler Locking

**Brand:** [MASTER LOCK](https://dev.maxsupplyco.com/brands/MASTER%20LOCK)
**SKU:** CON20002
**MPN:** 3D
**Price:** $9.63 · in stock
**URL:** https://dev.maxsupplyco.com/product/master-lock-3d

## Features

- Hardened steel shackle for excellent cut resistance
- Dual locking levers provide extra pry resistance
- 4-pin cylinder for added pick resistance
- 1-9/16 in Width, laminated steel body for superior strength
- The limited lifetime warranty provides peace of mind from a brand you can trust

## Specifications

| Spec | Value |
|---|---|
| UPC | 071649320606 |
| Brands | MASTER LOCK |
| Body Width | 1-9/16 in |
| Manufacturer | Master Lock Company, LLC |
| Shackle Width | 3/4 in |
| Shackle Height | 5/8 in |
| Package Quantity | 1/Each |
| Shackle Diameter | 9/32 in |
| Manufacturer Part Number | 3D |

## Description

Master Lock® Safety Padlock, Keyed Different Key, Laminated Steel Body, 9/32 in Shackle Diameter, 5/8 in Shackle Height, 3/4 in Shackle Width, Hardened Steel Shackle, 1-9/16 in Body Width, 4-Pin Tumbler Locking Mechanism, 1 Bumpers.

Features

- Hardened steel shackle for excellent cut resistance

- Dual locking levers provide extra pry resistance

- 4-pin cylinder for added pick resistance

- 1-9/16 in Width, laminated steel body for superior strength

- The limited lifetime warranty provides peace of mind from a brand you can trust
