# Master Lock® 3KD Commercial Grade Non-Rekeyable Safety Padlock, Keyed Different Key, 9/32 in Shackle, Laminated Steel Body

**Brand:** [MASTER LOCK](https://dev.maxsupplyco.com/brands/MASTER%20LOCK)
**SKU:** CON20012
**MPN:** 3
**Price:** $9.52 · in stock
**URL:** https://dev.maxsupplyco.com/product/master-lock-3

## Features

- Commercial grade padlock features superior protection from drilling and prying
- Dual locking levers provide extra pry resistance
- 4-pin W1 cylinder helps prevent picking
- Laminated steel body for superior strength
- Hardened steel shackle for superior cut resistance
- Hardened steel shackle for superior cut resistance

## Specifications

| Spec | Value |
|---|---|
| UPC | 071649316005 |
| Brands | MASTER LOCK |
| Body Width | 1-9/16 in |
| Body Height | 1-9/16 in |
| Manufacturer | Master Lock Company, LLC |
| Shackle Width | 5/8 in |
| Shackle Height | 3/4 in |
| Package Quantity | 1/Each |
| Shackle Diameter | 9/32 in |
| Manufacturer Part Number | 3 |

## Description

Master Lock® Safety Padlock, Commercial Grade Non-Rekeyable, Keyed Different Key, Laminated Steel Body, 9/32 in Shackle Diameter, 3/4 in Shackle Height, 5/8 in Shackle Width, Hardened Steel Shackle, 1-9/16 in Body Width, 4-Pin Tumbler Locking Mechanism, 2 Bumpers.

Features

- Commercial grade padlock features superior protection from drilling and prying

- Dual locking levers provide extra pry resistance

- 4-pin W1 cylinder helps prevent picking

- Laminated steel body for superior strength

- Hardened steel shackle for superior cut resistance
